کد خبر: 11125

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۱۱/۲۸ - ۷:۴۱

اعضای شوراهای اسلامی شهرهای مازندران پاسخ دهند :هزینه های فرهنگی ، جذب نیرو و اختصاص پروژه ها به پیمانکاران خاص با کدام ملاک و معیار؟

به گزارش سلام ساری ، مهندس مرتضی قربانی مدیر مسئول این رسانه ی مجازی و یکی از کارشناسان امور شهری در دیدگاهی تحلیلی نوشت : تشکیل و آغاز به کار ...

به گزارش سلام ساری ، مهندس مرتضی قربانی مدیر مسئول این رسانه ی مجازی و یکی از کارشناسان امور شهری در دیدگاهی تحلیلی نوشت : تشکیل و آغاز به کار شوراها در سراسر کشور به منظور ارتقاء و ساماندهی عملکرد شهرداری ها و هدفمندی صرف هزینه ها در ابعاد مختلف فرهنگی / ورزشی / اجتماعی / عمرانی و … بوده که این مهم با نظارت عالیه شوراها بر عملکرد شهرداری ها ، به فاز عملیاتی تبدیل می شود اما از هنگامی که مسئله فرهنگ در بین مدیریت شهرها ، اسماً مورد توجه قرار گرفت در پشت پرده این ادعای توجه به بحث فرهنگی ، مسائل ضدفرهنگی بسیاری را شاهد بودیم که در این گزارش در قالب چندین سوأل ، پاسخ آن را در راستای رفع شبهات از اعضای شوراهای اسلامی سراسر مازندران طلب می کنیم و این حق را برای خود محفوظ می دانیم که به عنوان مدعی العموم ، نسبت به پیگیری این موضوع کوشا باشیم:

photo_2016-07-16_20-40-45

 

در حالیکه بودجه فرهنگی چند صباحی است که به عنوان ردیف بودجه ای به مدیریت فرهنگی شهرداری ها افزوده شده ، انتظار می رود و می طلبد که شهرهای مازندران شفاف سازی کنند که از اعتبارات مالی حاصل از عوارض شهروندان و دیگر اعتباراتی که باید صرف امور مردم شود چقدر برای کارهای فرهنگی هزینه شده و حاصل آن چقدر ارتقاء فرهنگ سازی ها برای شهرها در پی داشته است.

 

با توجه به اینکه اعضای شوراهای شهرها معتمدین و منتخبین مردم به شمار می روند فلذا مردم این حق را دارند که بدانند اعضای شوراهای اسلامی شهرها در تصویب مصوبات شورا ، چه هزینه هایی را برای صرف امور فرهنگی در شهرشان در نظر می گیرند و آیا این هزینه ها برای مردم بازخورد مثبتی دارد ؟

 

آیا اقدامات صورت گرفته فرهنگی شهرداری های مازندران در راستای ارتقاء آموزش شهروندی بوده و در این ارتباط عملکرد فرهنگی شهرداری ها چه بوده است ؟

 

اعضای شوراهای اسلامی شهرها بر اساس تکلیفی که بر خود فرض می دانند ، به مردم اعلام کنند چقدر هزینه برای برگزاری جشن های مناسبتی هزینه شده و ملاک و معیار صرف این هزینه ها ، که بر اساس تحقیقات صورت گرفته چند صد میلیونی بوده ، برای شهر و شهروندان چه دستاوردی را در پی داشته است .

 

احداث چندین ساختمان بزرگ فرهنگی و نصب بنرهایی با مضمون تبلیغات محض یا دیوار نویسی و رنگ آمیزی تیربرق ها در کنار انتشار نشریات ویژه تبلیغاتی را چگونه باید به منظور رفاه فرهنگی شهروندان مورد توجیه قرارداد؟

 

بحث جذب بانوان برای مراکز وابسته به شهرداری ها که بعضاً حتی اخبار ناخوشایندی از مشکلات اخلاقی در آن شنیده شده را چگونه اید مورد واکاوی قرار داد ؟ این نیروها چگونه و بر چه اساسی در این نهاد جذب شده اند ؟

 

آیا بر اساس ضوابط اداری و با تأئید استانداری و طی کردن مراحل استخدامی و تأئید دستگاهای نظارتی بوده یا اگر نه این مجوز از کدام مرجع صادر شده است ؛ در این بین حتی دیده می شود بسیاری از این بانوان جذب شده به صورت قرار داد مدت کوتاه جذب می شوند و تحصیلات و تخصص مرتبط با جایگاهشان ملاکی برای فعالیت آنها نیست … براستی آیا این روند به غیر از صرف هزینه های سنگین مالی برای شهرداری های مدعی بحران مالی منطق پذیر است ؟

 

در بحث دیگری که شهروندان شهرهای مازندران ، پاسخ آن را از مسئولین مطالبه دارند و این گزارش شاید تریبونی برای طرح این سوألات باشد مبحث جذب نیروها است ، در حالی که بنابر ادعای بسیاری از شهرداری های مازندران ، این نهاد مردمی با مشکلات عدیده مالی مواجه و برای پرداخت حقوق پرسنل و اجرای پروژه های عمرانی مشکلات زیادی را پیش روی خود می بیند ، قطعاً کاهش هزینه ها می تواند راهکاری برای پیشبرد اهداف مدیران باشد اما اینکه نه تنها به این مهم توجه نمی شود ، جذب نیروهای مازاد که هیچ عملکردی برای ارتقاء خدمت رسانی شهرداری ندارند و تنها بار سنگین هزینه های حضور آنها ، کمر شهرداری ها را خم کرده ، چه توجیهی از سوی اعضای شوراهای اسلامی مازندران می تواند داشته باشد ؟

 

اعضای شوراهای شهرهای مازندران در خصوص بسیاری از ابهامات واگذاری پروژه های بزرگ شهرداری ها به پیمانکاران خاص چه پاسخی دارند ؟ آیا واگذاری پروژه های میلیاردی عمرانی به پیمانکاران بر اساس اجرای ضوابط قانونی امور قراردادها بوده یا بحث رابطه بازی ها را باید محتمل دانست و در پشت پرده این ارتباطات ، مسائلی وجود دارد که ما از آن بی خبریم . البته که در این ارتباط انگشت اتهام را به سوی هیچ یک از شوراها و اعضای آن نمی بریم اما این حق را هم برای خود محفوظ می دانیم که نسبت به روشن شدن آن از مسئولین مطالبه گری کنیم .

 

قابل توجه اعضای شوراهای اسلامی شهرهای مازندران ، تاکنون شده از خود بپرسید اگر این هزینه های مازاد و سنگین مالی از حساب شخصی شما باید پرداخت می شد آیا بازهم حاضر بودید نسبت به آن هزینه سازی کنید ؟ بیاییم برای رعایت حقوق شهروندی و شهرسازی ها ، متناسب با نیاز شهرو مردم ، اقدامات فرهنگی با دستاوردهای مشخص و پایدار و مستمر در دستور کار قرار دهیم که بتواند نسبت به ارتقاء فرهنگ شهروندی نیز موثر واقع شود .

 

البته در برخی موارد حوزه فرهنگی شهرداری ها و شوراها عملکرد نبستاً خوبی داشته که اگر صاحب قلم در آینده توفیق حضور در شورای شهر را پیدا کردم در اولین گام خواستار تحقیق و تفحص و بازرسی از دستگاههای زیرمجموعه معاونت های فرهنگی و کمسیون فرهنگی ورزشی شورا خواهم شد تا مشخص شود ملاک و معیار هزینه از اعتبارات شهرداری برای اهداف خاص بوده یا خیر.

سلام ساری این آمادگی را دارد تا نکته نظرات اعضای شوراهای اسلامی شهرهای مازندران و مسئولین مربوط را در همین رسانه پیرامون این گزارش منتشر نماید.

ارسال دیدگاه

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو