کد خبر: 21210

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۱۱ - ۱۱:۴۵

سید مسعود مدینه: مرکز پژوهش ها ابزار هر نظام پارلمانی است

رئيس شوراي اسلامي شهر ساري با نگارش يادداشتي، بر اهميت وجود مركز پژوهش ها، اسناد و مطالعات شهري در اين نهاد كه اخيراً با رأي اعضاي شوراي دوره پنجم آغاز ...

رئیس شورای اسلامی شهر ساری با نگارش یادداشتی، بر اهمیت وجود مرکز پژوهش ها، اسناد و مطالعات شهری در این نهاد که اخیراً با رأی اعضای شورای دوره پنجم آغاز به کار نموده، تأکید کرد.

به گزارش سلام ساری به نقل از روابط عمومی شورای اسلامی شهر ساری، متن این یادداشت به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت آیت الله خامنه‌ای دامت برکاته:

بدون تحقیق، بدون تعقل و فتح سرزمینهای تازه فکری هیچ کاری نمی‌شود کرد.

یادداشتی از رئیس شورای شهر ساری؛

پژوهش و تحقیق، اساس و پایه حرکت فعالیت پایدار کشور را نشان می دهد. نقش پژوهش در توسعه همه جانبه پایدار چنان برجسته و انکار ناپذیر است که می توان آن را بدون تردید نیروی محرک توسعه در تمام زمینه ها دانست. یکی از عوامل اصلی در رشد و توسعه کشورهای صنعتی، توجه ویژه این کشورها به پژوهش و تحقیقات در تمام عرصه های علوم است. امروزه کشورهای در حال توسعه و کشورهای عقب مانده برای رسیدن به وضعیت کنونی کشورهای صنعتی و توسعه یافته چاره ای جز توجه به پژوهش و تحقیقات پایه ای ندارند. در کشور ما انجام پژوهش های علمی- کاربردی در جهت رفع مشکلات شهری و شهروندی یکی از ضروریات در رابطه با توسعه شهری و شهرنشینی می باشد.

در راستای تحقق سند چشم انداز ۲۰ ساله و سیاست‌های کلان نظام در حوزه مدیریت شهری ضروری است، ظرفیت‌های فنی و کارشناسی موجود در سطح سازمانی ملی و بین المللی به منظور تدوین اهداف، سیاستها، طرح‌ها و برنامههای بهبود عمران، مدیریت و خدمات شهری مورد شناسایی و بهره‌برداری قرار بگیرد. دست‌یابی به این هدف در امور مذکور مستلزم شناخت و تجزیه و تحلیل تحولات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، عمران، مدیریت شهری و همچنین فن‌آوری به صورت مستمر، جامع، یکپارچه و به روز می‌باشد. با توجه به تنوع و حجم دانش و اطلاعات و نیز سرعت فزاینده تغییرات محیطی که متأثر از رویکردهای نوین در زمینه عمران و مدیریت شهری و نیز فن‌آوریهای روز جهان می‌باشد، ضرورت همگامی و آشنایی با رویکردهای نوین بیش از پیش احساس می‌شود. در غیر این صورت مدیریت شهری امکان مواجهه فعال و مؤثر با این تغییرات را نداشته و همواره با دغدغه‌های فکری در زمینه تعیین هدف‌ها و سیاست‌ها، برنامه‌ها و طرح‌های خود مواجه می‌شود.

از این‌رو شورای اسلامی شهر ساری به منظور ارتقا کیفیت تصمیم‌گیری در زمینه استراتژ‌ی‌ها و سیاست‌های مرتبط با حوزه مأموریتی خود نیازمند انجام مطالعات و پژوهش‌های هدفمند و کاربردی است در این راستا به منظور نهادینه کردن مطالعات و پژوهش‌های مورد نیاز و هچنین ایجاد بانک اسناد و استفاده مدون از فرهیختگان ، دانشگاهیان، اساتید، دانشجویان و بازنشستگان؛ ایجاد چنینی مرکزی ضروری به نظر می رسد. مرکزی که فعالیت‌های آن با هدف دست‌یابی به مدیریت و توسعه پایدار شهری مبتنی بر دانایی محوری، طراحی و کاربست مدل‌های توسعه پایدار متمرکز گردیده باشد.

کارکرد این مرکز به طور عمده مرتبط با سیاست‌گذ‌اری، برنامه‌ریزی و مدیریت راهبردی در پژوهش‌ها از جمله تعیین جهت‌گیری‌های پژوهشی، تعیین و پیگیری جذب بودجه‌های پژوهشی، پیگیری مدیریت اجرایی پژوهش‌ها هم‌چون سازماندهی، برنامه‌ریزی و به‌کارگیری ظرفیت‌های پژوهشی در مراکز دانشگاهی و پژوهشی و نظارت و ارزیابی و پیاده‌سازی نتایج خروجی‌های پژوهشی در محیط‌های کاربردی می‌باشد. حوزه اجرایی شامل مرکز پژوهش، مراکز دانشگاهی و پژوهشی، شرکت‌ها و پژوهشگران بوده که به عنوان مجریان طرح‌های پژوهشی با هدایت حوزه مدیریتی به شناسایی، تعریف و اجرای طرح با تعامل نزدیک و مشارکت حوزه‌های مأموریتی اقدام می‌کنند.

آنچه باید مورد توجه ویژه قرار گیرد این است که مرکز پژوهش های شوراهای اسلامی شهر های ایران به موازات مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی می بایست به فعالیت های خود ادامه دهند. امیدواریم با ایجاد چنین مرکزی بتوانیم گام های موثر و مبتنی بر واقعیت برای شهرمان برداریم.

سید مسعود مدینه

رئیس مرکز پژوهش ها، اسناد و مطالعات شهری شورای اسلامی شهر ساری

ارسال دیدگاه

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو