کد خبر: 19460

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۵/۲۳ - ۷:۱۴

دستاوردهای هشت ساله وزارت «بیطرف» در صنعت آب و برق

برخوردار شدن۱۰ میلیون نفر از جمعیت شهری و ۸ هزار و ۸۰۰ روستا از آب سالم و پایدار، افزایش ظرفیت سه هزار میلیون متر مکعبی ظرفیت تامین آب، اضافه شدن ...

برخوردار شدن۱۰ میلیون نفر از جمعیت شهری و ۸ هزار و ۸۰۰ روستا از آب سالم و پایدار، افزایش ظرفیت سه هزار میلیون متر مکعبی ظرفیت تامین آب، اضافه شدن ۱۸ هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق و … بخشی از دستاوردهای هشت ساله وزارت «حبیب الله بیطرف» در وزارت نیرو در سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ است.

 

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، حسن روحانی هفته گذشته حبیب الله بیطرف وزیر نیروی دولت اصلاحات را به عنوان وزیر پیشنهادی نیرو در دولت دوازدهم به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.

بیطرف در گذشته مسئولیت هایی دیگر همچون استاندار یزد، معاون آموزشی وزارت نیرو، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، عضو هیات علمی پژوهشگاه نیرو را برعهده داشته و هم اکنون نیز معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت و رییس سازمان نظام مهندسی استان تهران است.

با توجه به معرفی بیطرف به عنوان وزیر پیشنهادی دولت دوازدهم، به تشریح بخش هایی از اقدامات انجام شده در صنعت آب و برق کشور در دوران هشت ساله ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ می پردازیم:

الف) فعالیتهای غیر سازه ای و مدیریتی :

در سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ که حبیب الله بیطرف عهده دار مسئولیت وزارت نیرو بود، فعالیتهای شاخصی که بیشتر جنبه مدیریتی و نیز غیرسازه ای داشت، برنامه ریزی و انجام شد.

گنجاندن موضوع ارزش اقتصادی، امنیتی، سیاسی و زیست محیطی آب و مهار آبهایی که از کشور خارج می شد در سیاستهای کلی برنامه چهارم برای تحقق سند چشم انداز ۲۰ ساله نظام از جمله این اقدامات بود.

همچنین در زمینه موضوع مهم حفاظت و بهره برداری نیز طراحی و راه اندازی سیستم مکانیزه نظارت عالی بر تاسیسات آبی، تهیه پایگاه اطلاعاتی جامع تاسیسات آبی و مهمتر از همه تهیه طرح تحول در مدیریت منابع آب زیرزمینی که بعدها به نام طرح تعادل بخشی شناخته شد، از مهمترین این اقدامات بود.

علاوه بر این، تدوین و تصویب راهبردهای توسعه بلندمدت منابع آب کشور، تصویب قانون تشویق سرمایه گذاری در طرحهای آب کشور و آیین نامه اجرایی آن، شناساندن عرصه آب به عنوان یک فرابخش در سند ملی فرابخشی مدیریت منابع آب، تدوین دستور العمل نحوه صدور مجوز بسته بندی آب به منظور مصرف شرب و تدوین قانون الحاق یک ماده به قانون وصول برخی از درآمدهای دولت و مصرف آن در موارد معین (جبران افت سطح زیر زمینی) را می توان از عملکرد بیطرف در دولت اصلاحات اعلام کرد.

در دوران وزارت بیطرف، شاهد تحولات ساختاری در بخش آب از جمله تشکیل موسسه تحقیقات آب، تشکیل شرکت مادر تخصی مدیریت منابع آب ایران بودیم.

 

ب) دیپلماسی آب :

در دوران وزارت بیطرف در وزارت نیرو، فعالیتهای بین المللی بخش آب کشور وارد تحولی جدی شد که تشکیل مرکز منطقه ای مدیریت آب شهری وابسته به یونسکو در تهران ، تاسیس مرکز بین المللی قنات و سازه های تاریخی آبی، تاسیس کمیته ایرانی انجمن بین المللی نیروگاه های آبی، مشارکت در تاسیس شبکه جهانی اطلاعات آب و توسعه برای مناطق خشک و مشارکت در تاسیس نهاد بین المللی برای آبهای مرزی ومنابع آب مشترک از جمله این اقدامات بود.

ج) فعالیت های سازه ای:

در سال های ۷۶ تا نیمه اول ۸۴ تعداد ۵۳ سد با حجم آب قابل تنظیم ۹ میلیارد و ۱۴۴ میلیون مترمکعب احداث شد. همچنین طی این مدت نیز ۸۴ سد با آب قابل تنظیم ۹ میلیارد و ۱۵۷ میلیون مترمکعب دردست ساخت بوده است.

در این دوران ۵۳۲ هزار هکتار شبکه آبیاری و زهکشی اصلی با رشد ۳۳ درصدی نسبت به ۵۷ سال قبل از آن و ۵۱ هزار هکتار شبکه آبیاری زهکشی فرعی احداث شد. همچنین ۷۰ هزار هکتار شبکه مورد مرمت و نوسازی قرار گرفت.

در دوران وزارت هشت ساله بیطرف، سه هزار و ۵۸۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه های پاک برقابی کشور افزوده شد که حاکی از رشد ۶۵ درصدی در مقایسه با ۵۷ ساله قبل از آن بود. در این مدت همچنین پنج هزار و۱۷۶ مگاوات ظرفیت نیروگاهی نیز در دست ساخت قرار گرفت.

** خلاصه فعالیتهای آب و فاضلاب از سال ۷۶ تا ۸۴

در سالهای وزارت بیطرف گام های بزرگی در بخش آبرسانی به شهرها و روستاها برداشته شد؛ به نحوی که جمعیت شهری تحت پوشش شبکه آبرسانی از ۳۶ میلیون نفر در سال ۱۳۷۶ به ۴۵ میلیون نفر در سال ۱۳۸۴ رسید. در آن هشت سال، ۱۸۱ شهر از نعمت آب سالم و پایدار برخوردار شدند.

در دوران بیطرف در وزارت نیرو، شاخص های دیگری هم شاهد تغییراتی بزرگ شد؛ به عنوان نمونه ظرفیت تامین آب از چهار هزار و ۸۰۰ میلیون متر مکعب به هفت هزار و ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسید و حجم مخازن آب نیز از ۶ میلیون و ۷۵۰ هزار متر مکعب به ۹ میلیون و ۲۶۰ هزار متر مکعب افزایش یافت.

در سال های مدیریت بیطرف در وزارت نیرو، سالانه ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب تولید شد و هشت هزار و ۸۰۰ روستا تحت پوشش آب آشامیدنی سالم و پایدار قرار گرفت.

** خلاصه فعالیت های صنعت برق از سال ۷۶ تا ۸۴

در آن سال ها، اقدامات گسترده ای در بخش تولید، خطوط انتقال، ظرفیت ترانس های توزیع و … انجام شد؛ به طوری که ظرفیت تولید برق ۱۷ هزار و ۷۷۵ مگاوات افزایش یافت و از ۲۳ هزار و ۲۵۷ مگاوات به ۴۱ هزار و ۳۲ مگاوات رسید.

علاوه بر این، خطوط انتقال و فوق توزیع شبکه برق نیز در سالهای وزارت بیطرف از ۳۵ هزار و ۴۸۱ کیلومتر به ۵۳ هزار و ۷۶۷ کیلومتر افزایش یافت.

افزایش ظرفیت ترانس های توزیع از ۴۰۸۳۶ به ۶۲۹۵۴ مگاولت آمپر، افزایش طول خطوط فشار متوسط و توزیع از ۱۸۱۲۵۰ به ۲۴۹۵۹۶ کیلومتر، افزایش تعداد مشترکان از ۱۳۵۵۰ به ۱۹۶۵۲ هزار مشترک و همچنین افزایش روستاهای برقدار شده از ۳۸۲۹۵ به ۵۲۳۵۰ روستا از دیگر اقدامات انجام شده صنعت برق در دوران وزارت بیطرف است.

در این زمینه باید اضافه کرد که در زمان تحویل وزارت نیرو به دولت نهم، قرارداد ۱۷ هزار مگاوات نیروگاه منعقد و جاری شده بود که به تدریج این نیروگاه ها احداث و در سالهای بعد به شبکه برق کشور پیوست.

ارسال دیدگاه

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو