کد خبر: 21386

تاریخ انتشار: ۱۳۹۶/۰۹/۲۲ - ۲۲:۱۳

با هر دستی بدی با همان دست پس می گیری

چرا خیلی از مواقع که در حق دیگران محبت و خوبی می کنیم، بدی می بینیم؟ مگه نه این است که می گویند با هر دستی بدی با همان دست ...

چرا خیلی از مواقع که در حق دیگران محبت و خوبی می کنیم، بدی می بینیم؟ مگه نه این است که می گویند با هر دستی بدی با همان دست پس می گیری؟

به گزارش سلام ساری دین اسلام درباره خوبی به دیگران از دو جنبه سخن گفته است. اول اینکه در برابر خوبی دیگران باید خوبی کرد؛ لذا در قران چنین آمده است که ) هل جزاء الاحسان الا الاحسان (آیا پاداش نیکی کردن جز نیکی کردن است؟
و در روایت است که ( من لم یشکر النعم من المخلوقین لم یشکر الخالق ) هر کس شکر مخلوقات را به جا نیاورد شکر خالقرا نیز به جا نمی آورد.

جنبه دیگر این است که بنا به دستورات اسلام، باید در برابر بدی‌ها هم خوبی کرد. قرآن می گوید ادفع بالتی هی احسن با رفتار بهتر، رفتار بدی را دفع کن.
نکته این آیات در این است که خداوند می‌فرماید احسان بدی را از جامعه دفع می کند و بدان نیز به نیکان تبدیل می‌شوند.
نمونه های بسیاری از این عملکرد موفق در تربیت انسان ها در زندگی انبیاء و اوصیاء و اولیاء به چشم می خورد.
البته دشمنانی که حق را می‌فهمند و انکار می کنند حکم دیگری دارند و درباره چنین کسانی در روایات گفته‌اند(سنگ را به همان جا که از آن سو پرتاب شده پرتاب کن.(بنابراین انسان باید افراد پیرامون خور را به خوبی بشناسد اما نکته ای که هست این که شناخت دقیق افراد جامعه بسیار مشکل بوده وانسان باید ظرفیت های وجودی خود رابالا ببرد تابا جامعه ی رنگارنگ دچار تنش واصطکاک نشود وبدین منظور راهکارهای زیر پیشنهاد می شود:
۱- همیشه فضاى ذهنى و روانى خود را براى شنیدن و دریافت رفتارهاى نابجا و خلاف انتظار آماده سازید وبه این معنا که همیشه این انتظار را داشته باشید تا دیگران با شما به بدترین شکل برخورد داشته باشند و خود را براى تحمل آن آماده کنید.
۲- قبل از مواجه با برخوردهاى نابجای دیگران پاسخ خود و عکس‏العمل خوب خود را براى مواجه با رفتارهاى خلاف انتظار دیگران در ذهن خویش مرور کنید و با طرح ذهنى آماده شده با رفتارهاى بى‏مورد دیگران برخورد کنید مثلاً با خود بگویید اگر فلان شخص به من ناسزا بگوید به حرف او توجه نمى‏کنم همچنان دوستش دارم چون گناهان من را پاک کرده و این صبر سبب تعالى روحى من مى‏شود و به هر حال با این کلمات و تلقین ها همیشه آمادگى ذهنى و روانى خود را براى عملکردهاى خلاف انتظار مردم را فراهم سازید.
۳- با خود شرط و عهد ببندید که هیچگاه و در هیچ شرایطى اقدام به حرفهاى نابجا و برخورد تند و تصمیم‏گیرى عجولانه نخواهیدکرد و براى تخلفات خود نیز جریمه مناسب که تنبیه کننده است در نظر بگیرید.
۴- اگردر برخى موارد سریع سخن گفتید و عجولانه تصمیم گرفتید و رفتار نابجا از شما سرزد سریع خود را سرزنش و حتى در لفظ اظهار پشیمانى نمایید و وعده‏ها و قولى که با خود داشتید را در ذهن خویش حاضر سازید.
۵- از خود ارزندگیهاى نابجا و شخصیت قائل شدن بیش از اندازه براى خود اجتناب ورزید و تنها هنجارها را رعایت کنید و لذا سراغ رفتارهاى متواضعانه همانند تقدم در سلام، همنشینى مناسب با افراد پایین‏تر، ابراز ارادت به کوچکترها، مصافحه و احوالپرسى با دیگران به خصوص طبقه پایین‏تر، تفریح و صحبت با دیگران اقدام کنید.
۶- ذکر«لا حول و لا قوه الا بالله» را زیاد بر زبان جارى سازید و سوره والعصر را زیاد بخوانید.
۷- به هنگام احساس عصبانیت، سریع تغییر وضعیت و موقعیت دهید و از آن محیط دور شوید مثلاً اگر در منزل این حادثه رخ داد لباس پوشیده و منزل را ترک کنید.
۸- در هنگام عصبانیت اگر ایستاده‏اید بنشینید و اگر نشسته هستید بخوابید.
۹- وقتى که با امور عصبانیت آفرین مواجه هستید براى مدتى (حدود ۱۰تا ۱۵ دقیقه) راه دریافتهاى حسى خود را سد سازید مثلاً جلوى گوش خود را بگیرید و چشمان خود را ببندید و سر خود را پایین اندازید تا دریافت‏هاى عصبانیت را تحت کنترل شما در آیند و موجب تحریک بیشتر شما نشوند
۱۰- اگر رفتار و یا صفتى که در شخصى هست موجب عصبانیت شما شده است آن رفتاررا شوخى تلقى کرده و به شکلى خود را از تیررس آنها دور در نظر بگیرید یعنى به گونه‏اى از مخاطب در نظر گرفتن خویش در برابر رفتارهاى دیگران پرهیز کنید مثلاً از مشاهده کسى که فحش مى‏دهد با خود بگویید مخاطب او من نیستم و در این هنگام از صحنه دور شده و راه دریافت‏هاى حسى را سد سازید تا بیشتر مورد هجوم قرار نگیرید.
۱۱- براى توجیه رفتارهاى خلاف انتظارى که از دیگران سر مى‏زند توجیه مناسب داشته باشید و آنها را مقصر تلقى نکنید تا موجب شود به خود اجازه عکس العمل بدهید مثلاً بگویید خودم از این فرد بدتر رفتار مى‏کنم او اشتباه گرفته مقصر نیست اشتباه من باعث رفتار نامناسب او شده است.
۱۲- به نظرات و عقاید دیگران احترام قائل شوید و به دیده احترام به آنها بنگرید و حتى محترمانه با آنها رفتار کنید
۱۳- به منظور تقویت اراده و حفظ سعه صدر از تفریحاتى همانند صحرانوردى، کوهنوردى، شنا، اسب سوارى، پیاده روى در صبح زود بهره گیرید
۱۴- در برخى کارهاى مهم با مشورت خواستن از دیگران تصمیمات خود را استحکام بخشید و از اقدامات عجولانه و خام بپرهیزید
۱۵-بیشتر با افراد حلیم صبور و غیر عصبى معاشرت کنید و از دوستى و حرف شنوى افراد تند مزاج پرهیز کنید.
۱۶- همیشه خودتان و رفتارتان را دوست و صحیح تلقى نکنید و احتمال خطا در کارهاى خود را بدهید.
۱۷- سعى کنید به عنوان تمرین گاهگاهى با افرادى که سلیقه آنها را نمى‏پسندید برخورد کوتاه مدت داشته باشید و با صاحبان دیگر انتظار مراوده کوتاه مدت داشته باشید.
۱۸- موارد فوق را در برنامه‏اى منظم با درج موارد آن در یک جدول و نمره دادن به عملکرد خود و رعایت این امور سعى در تقلیل موارد تخلف داشته و همت خود به افزایش صبر و تحصیل سعه صدر معطوف بدارید.
۱۹- از حساسیت بیش از حد در هر زمینه بپرهیزید و مشکلات و مسائل کوچک را در ذهن خود بزرگ نکنید.

 

۲۰-این که می گویند با هر دستی بدی با همان دست پس می گیری اولا یک ضرب المثل بوده وثانیا شاید ناظر به این باشد که پاداش یاجزای کار خود را در این دنیا یا در دنیای دیگر خواهی گرفت پس انسان نباید منتظر باشد هنگامی که به شخصی خوبی کرد سریعا نتیجه ی خوب آن راببیند.
۲۱-نکته ی مهم این که انسان باید کارهای خوب را برای خدا انجام دهد وفقط از او پاداش کار خود را طلب کندومنتظر عکس العمل بندگان خدا نباشد.

ارسال دیدگاه

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو