کد خبر: 6095

تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۰۳ - ۱۱:۲۸

ایام فاطمیه امسال

ایام فاطمیه امسال دهه اول و دوم در اسفند ماه قرار دارد. دهه فاطمیه اول : از دهم تا بیستم جمادی الاول ( از سی ام بهمن تا دهم اسفند 94) دهه ...

ایام فاطمیه امسال دهه اول و دوم در اسفند ماه قرار دارد.

دهه فاطمیه اول : از دهم تا بیستم جمادی الاول ( از سی ام بهمن تا دهم اسفند ۹۴)
دهه فاطمیه دوم : از یکم تا دهم جمادی الثانی ( از بیست و یکم اسفند۹۴ تا یکم فروردین ۹۵)
درباره تاریخ شهادت حضرت زهرا (س) روایات مختلف و متضاد است. از چهل روز تا شش ماه بعد از رحلت پیامبر (ص).
میان علمای شیعه، دو تاریخ مشهور و مقبول است: یکی هفتاد و پنج روز بعد از رحلت پیامبر (ص) و دیگری نود و پنج روز.
با توجه به رحلت پیامبر اسلام (ص) در بیست و هشتم صفر، بنا به روایت هفتاد و پنج روز، در مورخه سیزدهم تا پانزدهم جمادی الأوّل ، شهادت حضرت زهرا(س) است و این ایام را فاطمیه اوّل می خوانند.
اما بنا به روایت نود و پنج روز، شهادت حضرت(س) در سوم تا پنجم جمادی الثانی است و این ایام را فاطمیه دوم می خوانند.
ایام فاطمیه جمعا ۶ روز می باشد، ۳ روز در ماه جمادی الاول و ۳ روز در ماه جمادی الثانی. بنابراین فاطمیه اول از ۱۳ تا ۱۵جمادی الاول است و فاطمیه دوم از سوم تا پنجم جمادی الثانی می باشد. ظاهراً علت اینکه سه روز در هر ماه بعنوان روز شهادت آن حضرت(س) معرفی شده است به این دلیل است که این احتمال وجود دارد که ماههای قمری از رحلت پیامبر(ص) تا شهادت حضرت زهرا(س)،۲۹روز بوده باشند،حال آنکه درصورت کامل بودن ماههای قبل،روز شهادت ۱۳جمادی الاول و یا سوم جمادی الثانی خواهد بود. چرا که طبق تقویم، حداکثر سه ماه قمری ۲۹ روزه و حداکثر ۴ ماه قمری ۳۰ روزه می توانند پشت سر هم قرار گیرند.
ولی در عرف به دهه دوم جمادی الاول از دهم تا بیستم جمادی الاول که بنابر قول ۷۵روز، شهادت آن بانوی بزرگوار در آن واقع شده است دهه فاطمیه اول و به دهه اول جمادی الثانی از اول تا دهم جمادی الثانی، که طبق قول ۹۵روز،شهادت حضرت زهرا(س) در آن واقع شده است،دهه فاطمیه دوم گفته می شود.
سایت سلام ساری ایام سوگواری شهادت مظلومانه سیده بانوان بهشتی، دخت بی همتای سیدالانبیاء و خاتم المرسلین، حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهراء(س) را به دلدادگان آن دردانه بحرآفرینش تعزیت و تسلیت عرض می نماید.
ارسال دیدگاه

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو