کد خبر: 15090

تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ - ۷:۵۴

از ۱۵ میلیارد دلار قاچاق چند نفر مسئول و چند نفر آقازاده بودند؟

وزیر دادگستری گفت: تا امروز نزدیک به بیست و دو میلیارد تومان از دریافتی های نامتعارف عودت داده شده است. به گزارش سلام ساری ،موضوع «فساد اقتصادی و راهکارهای مبارزه با ...

وزیر دادگستری گفت: تا امروز نزدیک به بیست و دو میلیارد تومان از دریافتی های نامتعارف عودت داده شده است.

به گزارش سلام ساری ،موضوع «فساد اقتصادی و راهکارهای مبارزه با آن» با حضور حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در برنامه متن، حاشیه شبکه سوم سیما مورد بررسی قرار گرفت.

وی در ابتدای این برنامه درخصوص مسئله حقوق های نامتعارف اظهار داشت: این مشکل، مشکل مزمنی در نظام حقوق و دستمزد کشور بود که متاسفانه در طی سالها آهسته آهسته به صورت یک رویه و قاعده درآمدن بود.

حجت الاسلام پورمحمدی یادآور شد: در قوانین بارها تاکید شده بود که حداکثر پرداختی ها باید ۷ برابر و در برخی گروه ها ۱۰ برابر باشد، اما عملا استثاهای زیادی هم در قوانین، مقررات و هم در مجموعه ای که صاحب اختیار بودند ایجاد شده بود و قانون گذار اختیاراتی جهت تعیین حقوق و دستمزد تعیین کرده بود که سبب اختلافات فاحش در میزان پرداختی ها شد.

آنقدر گرفتار پرونده های بزرگ فساد بودیم که از مسئله پرداخت های غیر متعارف غفلت شد

وزیر دادگستری با بیان اینکه اختلافات در میزان پرداختی ها در دو سه سال اخیر بسیار زیاد شد، گفت: متاسفانه آن قدر گرفتار پرونده های بزرگ فساد بودیم( پرونده بابک زنجانی با بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان سوءاستفاده و پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی) که به بیانی از این مسئله غفلت شد.

حجت الاسلام پورمحمدی افزود: شاید رقم پرداخت های غیر متعارف خیلی نباشد ولی به هرحال یک موضع ناعادلانه غیرمنصفانه و گاهی اوقات جرم اتفاق افتاد. موارد آن هم متعدد بود که از آن غافل شده بودیم اما بعد از این که برخی نمونه ها آشکار شد و رسانه ها نیز به آن پرداختند دولت نیز حساس شد و از آن جا مبارزه و برخورد با این مسئله صورت گرفت.
در مسئله برخورد با موضوع پرداخت های غیر متعارف، دولت در اولین اقدام کف و سقف دریافتی ها را روشن کرد

وی با بیان اینکه هیچ اختلافی در آمارها در مورد مدیرانی که حقوق های نامتعارف دریافت کرده بودند وجود ندارد و این آمار، آماری است که مشترک تهیه شده اظهار داشت: اولین کاری که دولت کرد این بود که سریعا تصمیم گرفت کف و سقف دریافتی ها را روشن کند، البته برخی ها اشکالات حقوقی به دولت وارد می کردند که قوه مجریه با چه اختیاراتی این کار را انجام می دهد.

حجت الاسلام پورمحمدی با بیان اینکه بحث های حقوقی مفصلی انجام شد تا سرانجام مجوزهایی در دولت تعریف کردیم که خوشبختانه مجلس نیز آن را رد نکرد، گفت: براین اساس حداکثر حقوق هرکس با هرشرایط، هر مزایا و هر موقعیتی هجده میلیون و نهصد هزار تومان تعیین شد.

وی با بیان اینکه دولت جلوی بی قائدگی ها را گرفت، گفت: دولت قاطعانه و با انجام یک سری محاسبات که محاسبات درستی هم بود و مستند به برخی قوانین، سقف دریافتی ها رو هجده میلیون و نهصد هزار تومان تعیین کرد و از همان روز اعلام کرد که بیش از این میزان پرداختی، غیر قانونی است.

حجت الاسلام پورمحمدی با بیان اینکه تیم اقدام برای اولین بار و یک اقدام انقلابی بود تصریح کرد: اگر می‌خواستیم طی یک فرآیندی پیشنهادات خود را به مجلس ارائه دهیم و آیین نامه و دستورالعمل تعیین کنیم شاید یکسال وقت می گرفت ولی دولت در یک ماه توانست طی یک بررسی و مطالعه سقف دریافتی ها را تعیین کند و از آن روز که این موضوع در دولت مصوب شد اجازه نداده کسی بیش از این مقدار دریافت کند.

دولت سقف دریافتی مقامات عالی کشور را ۱۰ میلیون تومان تعیین کرد

وزیر دادگستری اضافه کرد: ضمنا در خصوص دریافتی مقامات عالی نیز تصمیم براین شد که سر جمع دریافتی این افراد نمی تواند بیش از ۱۰ میلیون تومان باشد.

وی با اشاره به اینکه برخی ها به این اقدام دولت اشکال حقوقی داشتند و اعلام می کردند که به برخی مراجع مراجعه خواهند کرد اظهار داشت: سعی کردیم با مستندات قانونی قابل دفاعی این تصمیم را بگیریم و این عدد را تعیین کنیم، این اقدام، اقدام بسیار مهمی بود که متاسفانه برخی به سادگی از این تصمیم دولت می گذرند.

حجت الاسلام پورمحمدی ادامه داد: همچنین یک سری ضابطه داشتیم که این ضابطه ها سبب می شد حقوق های ناعادلانه شکل بگیرد، لذا لازم بود این ضابطه ها نیز اصلاح شود.

وی افزود: برخی ضابطه ها مقررات بود که دولت می توانست آن ها را اصلاح کند اما برخی ضابطه ها قانون بود که اصلاح آن در اختیار دولت قرار نداشت لذا لازم بود در این رابطه پیشنهاداتی به مجلس ارائه کند که در رابطه با این بحث نیز فرآیند شروع شده تا انشاءالله بتوانیم با همکاری مجلس یک نظمی به نظام پرداخت های کشور داشته باشیم تا بتوانیم براساس یک قاعده گذاری کنیم و بگوییم خلاف آن قاعده، جرم و تخلف است.

سامانه ثبت حقوق و مزایا را در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۶ پیش بینی کرده ایم

وزیر دادگستری اعلام کرد: همچنین برای قاعده سازی این موضوع در بند د تبصره ۲۱ قانون بودجه پیشنهادی سال ۹۶ که به مجلس شد عنوان کردیم، سازمان اداره استخدامی کشور موظف است که با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان تامین اجتماعی حداکثر ظرف یکسال نسبت به راه اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا، اقدام و امکان تجمیع کلیه پرداخت ها به مقامات، مدیران و کارکنان دستگاه های موضوع این تبصره را فراهم نماید به نحوی که ارتباط برخط سامانه مذکور با دیوان محاسبات کشور و سازمان برنامه و بودجه کشور برقرار باشد و تمام دستگاه های اجرایی نیز مکلف هستند به این سامانه وصل شوند.

وی خاطرنشان ساخت: این سامانه در سال آینده شکل می گیرد تا اگر کسی قصد سوء استفاده داشت، بتوانیم آن را کنترل کنیم.

حجت الاسلام پورمحمدی با بیان اینکه دیوان محاسبات مسئول کنترل دستگاه های اداری کشور است اظهار داشت: پس از تعیین سقف دریافتی هجده میلیون و نهصد هزار تومان در دولت، موضوع به دیوان محاسبات اعلام شد تا این دستگاه بررسی کند هرکسی که بیش از هجده میلیون و نهصد هزار تومان در سال گذشته دریافتی داشته است آن را برگردانیم ضمن اینکه رئیس جمهور نیز به تمام دستگاه ها نامه زدند و آن ها را موظف کردند که تمام حقوق ها و دریافت ها را کنترل و کسانی را که بالاتر از این عدد را دریافت کرده اند به دیوان محاسبات معرفی کنند.

۳۹۶نفر دریافتی غیر متعارف داشته اند

وی اظهار داشت: براساس بررسی های دیوان محاسبات ۳۹۶ نفر بالاتر از سقف هیجده میلیون و نهصد هزار تومان دریافتی داشتند که جمعا بالغ بر بیست و سه میلیارد تومان پول دریافت کرده بودند.

وزیر دادگستری با بیان ابنکه به دیوان محاسبات اعلام شد که باید پول ها پس گرفته شود گفت: به تمامی دستگاه ها اعلام شد که با دیوان محاسبات همکاری کنند لذا دیوان محاسبات نیز شروع به بازپس گیری حقوق های نامتعارف کرد که تا چند روز پیش موفق به بازپس گیری حقوق های نامتعارف ۳۹۲ نفر شد و تا به امروز نزدیک به ۲۲ میلیارد تومان از این پول ها برگشته است.

وی اضافه کرد: از چهار نفر باقی مانده ۲ نفر بازداشت هستند و به ۲ نفر دیگر نیز اعلام شده است که مازاد دریافتی خود را پس بدهند.

حجت الاسلام پورمحمدی یادآور شد: همزمان رئیس جمهور بخشنامه ای به دیوان محاسبات کشور داد و عنوان کرد حال که آن ها موضوع را بررسی کره اند، هرجا که خلاف مقررات تحت هر عنوان حقوق، اضافه کار یا پاداش پرداخت شده ابتدا پول ها پس گرفته شود و سپس یک هیات مستشاری به موضوع رسیدگی کند.

وی با تاکید بر اینکه دولت کاملا با مراجع نظارتی و دادرسی همکاری کرد و اطلاعات در اختیار آن ها گذاشت: اگر در حین بررسی ها دیوان محاسبات به موردی رسید که سوءاستفاده شده بود یعنی خلاف قانون صورت گرفته، باید آن پروند را به دادستانی معرفی کند.

مجلس باید به کمک ما بیاید تا یک نظام یکسان حقوق و دستمزد را به سامان برسانیم

وزیر دادگستری اظهار داشت: مجلس نیز باید به کمک ما بیاید تا یک نظام یکسان حقوق و دستمزد را به سامان برسانیم تا در آینده این بی نظمی ادامه پیدا نکند.

حجت الاسلام پورمحمدی با تاکید براینکه مسئله برخورد با پرداخت های نامتعارف، مرتبط با دیوان محاسبات است گفت: براساس تشخیص دیوان محاسبات اگر کسی مجرم شناخته شده موظف است که پرونده را به دادگستری ارجاع کند.

وی خاطرنشان ساخت: به نظر بنده در این پرونده، علی رغم گستردگی، پیچیدگی و قوانین و مقررات زیاد تا امروز دولت انقلابی و سریع عمل کرده است.

حجت الاسلام پور محمدی با اشاره به اینکه، جامعه به خوبی هوشیار است و به درد ها به خوبی پرداخته شده گفت: باید واقعیت های ناراحت کننده جامعه را پذیرفت و از سوی دیگر باید به دنبال درمان درد باشیم.

وی با بیان اینکه، با بی انضباطی و غیر شفافیت در نظام اقتصادی و اداری مواجه هستیم ادامه داد: این مسائل از اشکالات مزمن نظام اقتصادی است لذا باید نظام مالی و اقتصادی در کشور شفاف باشند.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه، متهم ۳ هزار میلیاردی دستگیر و اموالش اخذ و به برخی از طلب کاران داده شده است عنوان کرد: متهم اصلی اعدام و سایرین راهی زندان شدند.

۱۰۰ هزار میلیارد معوقه در طول سالیان سال تا به امروز ایجاد شده است

وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون نظام بانکی گفت: نظام بانکی باید دقیق، شفاف و پاسخگو باشد، ۱۰۰ هزار میلیارد معوقه در طول سالیان سال تا به امروز ایجاد شده است.

حجت الاسلام پور محمدی با اشاره به اینکه، از همان روزهای اول با بانک مرکزی صحبت شد تا نظامات اصلاح شود خاطرنشان کرد: میزان معوقات بانکی نسبت به گذشته ۲ درصد کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه، صندوق ذخیره فرهنگیان ۸ هزار میلیارد معوقه دارد افزود: فسادها شکل گرفته و اکنون بر روی هم تلمبار شده است.

وزیر دادگستری با اشاره به پرونده های پدیده، میزان و ثامن الحجج اضافه کرد: اگر در نظام مالی کشور بی انضباطی صورت گیرد، دچار متلاشی شدن می شویم لذا، سعی کردیم با تدبیر، احتیاط و انضباط جلوی تخلف و گسترش فساد را بگیریم.

jamnewsimage19231289
حجت الاسلام پور محمدی با بیان اینکه، جلوی شرکت های هرمی را گرفته ایم اظهار داشت: زمانی که با یک نظام مالی بی انضباط روبرو می شویم ناچاریم تدبیر کنیم و دست به اولویت بندی بزنیم اما هنوز تخلفات زیاد است و مرحله بندی و اولویت بندی صورت گرفته است.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه، سال۸۴ طبق آمار ۶ میلیارد قاچاق داشتیم که این رقم در سال ۹۲ به ۲۵ میلیارد رسید گفت: قاچاق در سال ۹۵ به ۱۵ میلیارد رسیده است که خوشبختانه شاهد کاهش آن هستیم لذا ۲۰-۳۰ درصد قاچاق از ابتدای سال ۹۵ تا انتهای آن کاهش خواهد یافت.

وی با اشاره به اینکه، روزانه ۵ هزار کامیون و کانتینر وارد کشور می شوند تصریح کرد: در هشت ماهه سال جاری ۲۱/۵ میلیون تن کالا وارد کشور و ۸۱ میلیون تن نیز به کشورهای خارجی صادر شد.

حجت الاسلام پور محمدی با بیان اینکه، سال ۹۱ درآمد گمرک ۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود خاطرنشان کرد: این در حالی است که این میزان درآمد در ۹ ماهه سال ۹۵ به بیش از۱۴ هزار میلیارد رسیده است.

گمرک در سال۹۶ باید ۱۷ هزار و۵۰۰ میلیارد به خزانه واریز کند

حجت الاسلام پور محمدی با اشاره به اینکه، گمرک تسلط خود را بر ممیزی ها افزایش داده است ادامه داد: درآمد گمرک ظرف سه سال گذشته افزایش یافته است به طوری که، گمرک باید ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد برای سال ۹۶ به خزانه واریز کند.

وی در پاسخ به سوال دیگری پیرامون نقش آقازادگی در فساد گفت: صد ها متخلف بی نام و نشان میلیارد میلیارد منابع و اموال کشور را به تاراج برده اند و فساد و قاچاق کرده اند اما در مورد آنها حساسیت پایین است.

حجت الاسلام پور محمدی با طرح این سوال که از ۱۵ میلیارد دلار قاچاق چند نفر مسئول و چند نفر آقازاده بوده است افزود: شاید یکی، دو سه وپنج مورد باشد. متاسفانه ذهنمان فقط به آقازاده و مسئول می رود و این آدرس غلط دادن به جامعه است ، در سوژه و تبلیغات آقا و آقازاده خوب است اما با این امر مبارزه با فساد به پایان نمی رسد.

وزیر دادگستری با اشاره به اینکه، ما به دنبال ماجراجویی و سوژه برای برجسته کردن موضوع فساد هستیم ادامه داد: اما اگر می خواهیم با فساد مبارزه کنیم باید صادقانه، صمیمانه، جدی، کارشناسانه و غیر تمایز عمل کنیم متاسفانه فساد در حوزه هایی همچنان وجود دارد و رگه ها و سرنخ های آن را ملاحظه می کنیم.

وی با بیان اینکه، شاهد بروز فساد و رانت از سوی افراد ناشناخته هستیم افزود: یک جوان۳۳ ساله بی نام و نشان چند هزار میلیارد قاچاق کرده و آقازاده نیست.

ارسال دیدگاه

ردیاب آنلاین خودرو ردیاب خودرو